Championnat du monde de Nacra 17

organisé par le Yacht Club de La Grande Motte

OFFICIAL EVENT SCHEDULE

Championnat du Monde Nacra 17 Championnat du Monde Nacra 17 Championnat du Monde Nacra 17
 
Saturday 2nd September   09:00 – 18:00 Registration and Measurement
  18:00  Open ceremony (At the event tent)
     
Sunday 3rd September 09:00 – 18:00 Registration and Measurement
  18:00 Forum Class Open (At the event tent)
     
Monday 4th September 09:00 – 11:00 Registration and Measurement
  11:30 Security briefing (Mandatory for crews and coaches)
  13:55 First warning signal practice race
  17:30 Crews meeting (At YCGM)
  18:30 General assembly of Nacra 17 Class (at YCGM)
     
Tuesday 5th September 10:55 Qualifying races
     
Wednesday 6th September 10:55 Qualifying races
     
Thursday 7th September 10:55 Qualifying races
     
Friday 8th September 10:55 Fleet races
  20:00 Crews and coaches dinner (At “La Grand Plage”)
     
Saturday 9th September 10:55 Fleet races
     
Sunday 10th September 09:55 Fleet races
  13:55 Medal Race
  18:00 Prize giving (“Quai d’honneur”)
   

Standings after 9 qualifying races, 3 finals races. 1 Discard allowed only from QF series so far

1 Ruggero Tita/Caterina Banti (ITA) 63 pts
2 Fernando Echavarri/Tara Pacheco (ESP) 65 pts
3 Iker Martinez/Olga Maslivets (ESP) 66pts
4 Lin Ea Cenholt/Christian Peter Lübeck (DEN) 71pts
5 Ben Saxton/Katie Dabson (GBR) 72pts
6 Gemma Jones/Jason Saunders (NZL) 74pts
7 Moanna Vaireaux/Marion Audinet (FRA) 74pts
8 Vittorio Bassaro/Maelle Frascari (ITA) 80pts
9 Jason Waterhouse/Lisa Darmanin (AUS) 80pts
10 Mateo Majdalani/Eugenia Bosco (ARG) 83pts

Full results
 

Nacra 17 - Full Foiling

September 5-10,
2017 2017 World Championship

 
Sail Number Boat Skipper Club
AUS X   Jason WATERHOUSE
Lisa DARMANIN 
Australian Sailing Team
FRA 085 Royan Atlantique Antoine TIFFON
Eléonore SELLIN 
CN Meschers
BEL 297   Henri DEMESMAEKER
Anouk GEURTS 
RBSC
GER 342 LSV, IMMAC, SVSH Paul KOHLHOFF
Alica STUHLEMMER 
Kieler Yacht-Club e. V.
FRA 224   Tim MOURNIAC
Amélie RIOU 
ASN Quiberon
RUS 345 Vostok Sergey DZHIENBAEV
Daria IVANOVA 
Voronez, CSK
FRA 266   Julien VILLION
Bérénice DELPUECH 
SNTrinité sur mer
RUS 013   Viatcheslav SHELUDYAKOV
Kristina SULIMA 
Azov sailing club
AUS 375   Pip PIETROMONACO
Conor NICHOLAS 
Westernport Yacht Clun
ARG 334 PAI Santiago LANGE
Cecilia CARRANZA 
CNSI
BRA 230   João BULHÕES
Gabriela NICOLINO 
CBVela
GUA 139 Guatemala Jason HESS
Andrea ALDANA 
Club Náutico Los Sauces
DEN 165 Aktiv marine Calle SØRENSEN
 
Thurø Sejlklub
ITA 363 LABEL FREE Lorenzo BRESSANI
Cecilia ZORZI 
C.C. ANIENE
FRA 245 boutiquedumarquage.fr Thomas TIFFON
Morgane MACRET 
CN Meschers
ITA 126   Erica Edda RATTI
Porro FRANCESCO 
Centro velico 3V
USA 361   Riley GIBBS
Louisa CHAFEE 
St. Francis Yacht Club
AUS 156 Avoka Paul DARMANIN
Lucy COPELAND 
Manly16'SSC
BEL 212   Kevin BONNEVIE
Isaura MAENHAUT 
RBSC
FRA 285 Equipe de France/Banque Populaire/Charente Maritime/Royan Agglo Moana VAIREAUX
Manon AUDINET 
SGV
NZL 222 NZL Sailing Gemma JONES
Jason SAUNDERS 
Murrays Bay Sailing Club
PER 0906 J Square Javier ARRIBAS HARTEN
Jarian BRANDES 
Yacht Club Peruano
GBR 201 Zest boatworks John GIMSON
Anna BURNET 
Rudyard lake
ESP 246   Iker MARTINEZ
Olga MASLIVETS 
Club Nautic Arenal
ARG TBA   Mateo MAJDALANI
Eugenia BOSCO 
CNSI/YCO
JPN ??? Security Protection Network Shibuki IITSUKA
Eri HATAYAMA 
Security Protection Network
AUT 354 Shou Thomas ZAJAC
Barbara MATZ 
BURGENLÄNDISCHER YC
ESP 337 Currupipi Marina LOPEZ
Joan Carles TONISASTRE 
Club Nàutic Llançà
GER 329   Silas MÜHLE
Romy MACKENBROCK 
Hamburger Segel-Club e. V.
RUS 111x   Maksim OBEREMKO
Iana STOKOLESOVA 
Crymea
ITA 370   Ruggero TITA
Caterina BANTI 
Fiamme Gialle
GBR 257 Victoria Chris RASHLEY
Laura MARIMON 
Royal London Yacht Club
DEN 281 TORM / Horsens Talents Anette VIBORG
 
Horsens Sejlklub
ITA 3 FIV Vittorio BISSARO
Maelle FRASCARI 
Gruppo Sportivo Fiamme Azzurre
GBR 303 Umi Tom PHIPPS
Nicola BONIFACE 
Restronguet
USA 360   Bora GULARI
Helena SCUTT 
Bayview Yacht Club
URU 368 MURIMAR/UA/C.GIOSCIA/XPOT/APELGEL Pablo DEFAZIO
Dominique KNUPPEL 
YCU/URUGUAY
SGP 359 Neko Justin LIU
Denise LIM 
PA
GER 258   Jan Hauke ERICHSEN
Luisa KRÜGER 
Flensburger Segel-Club e. V.
FIN 282 LM Information Delivery Sinem KURTBAY
Janne JARVINEN 
Nyländska Jaktklubben
SWE ?   Emil JÄRUDD
Cecilia JONSSON 
Royal Swedish Yacht Club
BER 301   Cecilia WOLLMANN
Michael WOLLMANN 
RHADC
NOR 348 BW Offshore Nicholas Fadler MARTINSEN
Martine Steller MORTENSEN 
Soon Seilforening
GBR 299 Tinker Bell Ben SAXTON
Katie DABSON 
GWSC
NZL 261   Olivia MACKAY
Micah WILKINSON 
Napier Sailing Club
GBR 182   Owen BOWERMAN
 
HISC
SWE 356   Ida SVENSSON
Hugo CHRISTENSSON 
Royal Swedish Yacht Club
GBR 366   Rupert WHITE
Kirstie URWIN 
Weymouth and Portland National Sailing Academy
ESP 028   Fernando ECHAVARRI ERASUN
Tara PACHECO van RIJNSOEVER 
Club náutico sanxenxo
DEN 351 TORM Lin Ea Cenholt CHRISTIANSEN
Christian Peter LÜBECK 
Royal Danish Yachtclub

Titre Nacra 17 - C Board

September 5-10, 2017
2017 World Championship

Sail Number Boat Skipper Club
RUS 227   Maksim SEMENOV
Alina SHCHETINKINA 
SHVSM-1 CSP, y/c Druzba
TUN 220   Hedi GHARBI
 
FTV
FRA 200 BCI Lucas CHATONNIER
Noa ANCIAN 
ccn
TUN 125   Mohamed Kamel SOUISSI
 
FTV
TUN 032   Mehdi GHARBI
 
ftv
NOR 196   Tiril HARTVEDT BUE
Mathias MOLLATT 
Kongelig Norsk Seilforening
ESP TBA FSE Robline, FCV, RFEV Jordi BOOTH
Nuria MIRÓ 
club vela Palamós
PUR 026 FVPR DRD EVDC Enrique FIGUEROA
Franchesca VALDES 
EVDC DRD
FRA 313   Cedric BADER
Shana WITTOCK 
Société Nautique de Saint Tropez
FRA ??? x Cheminees Poujoulat Marie SOLER
Hugues PUIMATTO 
Société Nautique de Saint Tropez
AUS TBC TBC Tayla RIETMAN
Lachlan WHITE 
Sandringham YC
Championnat du Monde Nacra 17 Championnat du Monde Nacra 17 Championnat du Monde Nacra 17 /Championnat du Monde Nacra 17 Championnat du Monde Nacra 17 /Championnat du Monde Nacra 17